CSS Nedir Ne İşe Yarar

CSS Nedir?

0 114

Tarihte ilk defa 1990’lı yıllarda Tim Barnes-Lee ve Hakon Wium Lie tarafından geliştirilen CSS, günümüzde pek çok yerde internet kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır. Peki CSS nedir? Ne işe yarar? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları!

 

CSS Nedir?

 

İngilizce bir terim olan CSS, Cascading Style Sheets yani Türkçe anlamı ile Basamaklı Stil Şablonu olarak tanımlanabilmektedir. İnternet kullanıcılarının hayatlarına HTML 4.0 ile giriş yapan CSS’nin görevi, HTML etiketlerini kullanarak oluşturulan web adreslerinin görüntülerini şekillendirmektir. CSS nedir sorusunu yanıtlarken CSS kullanabilmek için HTML bilmenin zorunlu olduğu da ek olarak dile getirilebilmektedir.

 

CSS Ne İşe Yarar?

 

CSS nedir sorusuna verilen yanıtlardan sonra CSS’nin kullanım amacı ile ilgili daha detaylı bilgiler de verilebilir. Buna göre CSS ne işe yarar diye merak edenlere CSS’nin en bilinen kullanım alanlarından söz edilebilir.

 

l Web sitelerinde arka planların renklendirilmesini sağlar.

l Nesnelere kenar süsleri eklenmesine olanak sağlar. Kenarlıkların da ayrıca renklendirilmesine imkan verir.

l Web sayfalarındaki yazıları boyutlandırarak farklı renklere boyanmalarını mümkün kılar.

l Yatay menüler ve dikey menüler hazırlanmasını sağlar.

l Yazı başlıklarına ayrıntı katmak için altının çizilmesini sağlar.

l Resimlerin en ya da boy açısından küçültülmelerine olanak verir.

l Butonların düzenlenmelerini sağlar.

l Butonlara ve hatta yazılara dahi gölge verilmesini mümkün kılar.

CSS Nasıl Kullanılmalıdır?

 

CSS nedir ve ne işe yarar sorularını cevapladıktan sonra CSS’nin nasıl kullanılması gerektiğinden de söz edilebilir. CSS kullanmanın birbirinden farklı üç yolu vardır. Üç farklı kullanım şekli arasında en çok tercih edilen CSS kullanım şekli ise Inline Styles yani HTML etiket İçi yöntemidir. HTML etiket içi yöntemi, basit şekilde yazılan HTML etiketlerinin özelliklerine atanan bazı değerler üzerinden hazırlanır ve diğer iki yönteme göre en farklı olanı olarak da nitelendirilebilmektedir. HTML etiket içi yöntemini kullanabilmek için aşağıdaki adımların uygulanması gereklidir:

 

  1. Hangi nesneye bağlı olan özelliğin atanacağını keşfetmek
  2. İlgili nesneye style=”” etiketini eklemek
  3. Style=”” etiketinin özelliklerini girmek

 

 

 

CSS Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 

CSS nedir ne işe yarar sorusuna verilen tüm yanıtlardan ve CSS ile ilgili genel bilgilerden sonra CSS’nin bilinen faydalarından da söz edilebilir. Buna göre CSS,

 

l Farklı görünüm özelliklerinin tek bir öğe üzerinde tek bir seferde uygulanabilmesini sağlar.

l Farklı mobil, tarayıcı ya da masaüstü uygulamalardan girişlerde web sitelerinin internet kullanıcılarına farklı bir şekilde görünmesini mümkün kılar.

l Farklı öğelerin sahip olduğu özellikleri bir tek CSS parçasında tanımlar ve böylece sürekli stil belirtilmesinin önüne geçerek web sitelerinin boyutlarını düşürür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.