SEO’ya Başlayanlar İçin 7 İpucu

Seo için ipuçları

0 100

SEO’ya Başlayanlar İçin 7 İpucu

Güçlü bir SEO planı olmadan, girişimciler işlerini ayakta tutmak için ihtiyaçları olan müşterilerle bağlantı kuramazlar.

SEO veya arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama sonuçlarının en üstüne taşıma işlemidir. Müşterilerinizin sizi internette kolayca bulabilmeleri için SEO uygulamalarını iyileştirmeye yönelik 7 ipucu hazırladık.

  1. Blogunuzu Güncelleyin

Bir blog kurmak, SEO için ilk adım olabilir. Sorun, bir blogun kurulması ve sürdürülmesi aynı ağırlığı taşımaktadır. Blogunuzun devam etmesi için seosal güncellemelere uyumlu olması gerekir.

Google’da öncelik kazanmak için sayfanızdaki bilgilerin güncel kalması gerekir.

Kaynaklarınız/Yazılarınız için bir yayın takvimi oluşturun. Yoğun olduğunuz zamanlarda her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmak yerine yazılarınızı belli aralıklarla yayınlamak için plan oluşturun. Ayrıca özel şirketlerden profesyonel hizmetlerde kullanabilirsiniz.

  1. Yavaş Yüklenen Sayfalar

Müşterileriniz içeriğe anında erişmek ister. Yavaş yüklenen sayfalar, web sitenizden hemen çıkma oranını artırır. Bu da iyi olmaz.

Bir ziyaretçi sitenize girer girmez ayrılmasında hemen çıkma gerçekleşir. Google’da öncelik istiyorsanız, hemen çıkma oranlarınızı düşürmek için çalışmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, her sayfada yavaş yüklenen içerik miktarını azaltmaktır. Buna videolar ve resimler gibi büyük medya dosyaları da dahildir.

Tüm içeriğin en az 2 saniyede yüklenmesi gerekir. İnternet hızına göre bu süre değişiklik gösterebilir.

  1. Görmek İstediğiniz Bağlantı Olun

Google cezaları gerçektir. Google kötü SEO uygulamaları nedeniyle sizi cezalandırırsa, dünyanın önde gelen arama motoru tarafından bulunma şansınızı mahvedersiniz.

Kullanıcıları/Müşterileri sitenize çekmek için clickbait (tık tuzağı) kullanmaktan kaçının. Söz konusu sayfadaki içerikle eşleşen sayfa başlıkları ve bağlantılar kullanın.

Aldatmaca olmadan en alakalı bilgileri vererek müşterilerinizin güvenini kazanmak istiyorsanız hile kullanmadan seo kullanın.

  1. Konuşmalı Olun

Anahtar kelime planlaması hakkında bilgi edinmek, web siteniz için daha odaklanmış içerik geliştirmenize yardımcı olur. Sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olması için sektörünüzdeki en büyük müşteri ihtiyaçları ile ilgili makaleler ekleyebilirsiniz.

Kullanıcıların gerçek bir kişiyle konuşuyormuş gibi hissetmeleri için tüm içeriği etkileşimli hale getirdiğinizden emin olun. Anahtar kelime doldurma, SEO optimizasyonu için bağlam dışı kelimeler içeren bir uygulamadır.

Markanızı tanımlanabilir bir kaynakolarak sunduğunuzda arama motorlarında sıralamalarınız yükselir. Ziyaretçiler içeriğinizle daha güçlü etkileşim kurar ve Google içeriğinize öncelik verir.

İlk beş algoritma özelliğinden biri, bir arama sorgusunun arkasındaki anlamdır. Google sadece anahtar kelimeleri aramaz.

Arama motorları, içeriklerde kullanığınız ifadelerin konuşma dilindeki anlamlarına bakar. Gerçek insan sohbeti ile eşleşen dil stilini ne kadar çok kullanırsanız, Google’nin içeriğinizi bulması o kadar kolay olur.

  1. Kullanım Kuralları

Web sitenizde aşırı yaratıcı, stilize adlandırma kullanmak iyi değildir. Arama motorlarının içeriğinizi kategorize etmesini kolaylaştırmak için temel bilgilere sadık kalın.

Genel olarak, H1 ve H2 başlıkları içeriğinizi parçalamaya yardımcı olur, böylece daha okunabilir ve aranabilir olur. Bu başlıklar, üzerinde listelendiği sayfa için anlamlı olan anahtar kelime dostu başlıklar olmalıdır.

Menüde“Hakkımızda” , “Bize Ulaşın” gibi geleneksel başlıklar olmalıdır, böylece ziyaretçilerin sitenizde gezinmesi kolaylaşır. Markanızın öne çıkmasını sağlamak için fazla “şirin” olma cazibesinden kaçının.

Karışık site içi bağlantılar, sitenizden hemen çıkma oranlarına yol açabilir.

  1. Müşteri Gibi Düşünün

Google’nin en kaliteli web siteleri arayışı, algoritmasının tek amacıdır. Arama motoru lideri, kullanıcıların görmek istediklerini ve en çok nerede zaman harcayacaklarını bilemeye çalışır.

Yüksek hemen çıkma oranlarının olduğu en profesyonel, bakımlı web sitelerini bile cezalandırmasının nedeni budur. Google’nin hedefi önce kullanıcılar, sonra işletmeler/sitelerdir.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını kendi perspektiflerinden çözmelerine yardımcı olan içerikler ekleyin, her kullanıcıyı müşteri gibi düşünün. Örneğin bir ürün sayfasının, yalnızca bir ürün sayfası olması gerekmez.

Ziyaretçinin ne satın alacağına karar vermesine yardımcı olan çıkartma veya müşteri yorumları ekleyin.

  1. Sosyal Bağlantı

Sosyal medya, sayfalarınızı SEO aracılığıyla büyütmenize yardımcı olacak bir fırsattır. Sitenize trafik çekmeye yardımcı olması için tüm sosyal medya kanallarınızı web sitenize ekleyin.

Markanız/Siteniz için sosyal medya platformları Google tarafından fark edildiğinden, arama motoru sıralamalarına yardımcı olur. Ziyaretçilerin içeriğinizi organik olarak bulma şansını artırmak için web sitenize girdiğiniz içerikleri sosyal hesaplarınızdan paylaşmanız gerekir.

Sitenizde SEO’yu geliştirmeniz, her Google algoritması güncellemesiyle devam edecektir. Müşteri deneyimlerini geliştirmek için çalıştığınız sürece, neyin işe yaradığını anlamaya başlayacaksınız ve bu da içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.