Sunucu Nasıl Kurulur ve Neden Bir Sunucuya İhtiyaç Duyulur?

Bir Sunucu Nasıl Kurulur

0 135

Sunucu Nasıl Kurulur ve Neden Bir Sunucuya İhtiyaç Duyulur?

Web sitenizi artan yeni müşterilerin isteklerine uygun oluştururken, eski sunucunuz yetersiz kalmaya başlayabilir.

Özel bir sunucu size çok fazla güvenlik ve güç sağlayabilir. Bugün özel bir sunucunun nasıl kurulacağını ve web sitenizin başarılı olması için ne tür özel sunucu hizmetlerinin yardımcı olabileceğini inceleyeceğiz.

Bir Sunucu Nasıl Kurulur

Bir sunucu, kendinize ait eksiksiz bir sunucudur. Kendi sunucunuzu kurmak için bir sunucu sahibi olmanız veya kiralamanız gerekir. Kurulum için bir web barındırma yöneticisi (hosting) gereklidir.

  1. Sunucu Hesabına Giriş Yapın

İlk olarak web barındırma yöneticisine giriş yapın. Bu, kendi özel sunucunuzu kurmak için arabirime erişmenizi sağlar.

Sağlam bir web hosting yöneticisi, her bilgi parçasının doğru alana gittiğinden emin olmalıdır.

  1. Ağ Kurulumu

Daha sonra hayati bilgilerinizi eklemeniz gerekecektir. Bu, web sitenizin ana bilgisayar adını da içerecektir. Ana bilgisayar adı, host.alanadiniz.com.tr benzeri bir şey olmalıdır.

Ardından çözümleyicilerinizi ayarlayın. Bunlar etki alanı sorunlarının çözülmesine yardımcı olan DNS sunucularıdır. Ayrıca sunucu için varsayılan ethernet bağlantınızı kurmak isteyeceksiniz.

  1. Ip Adresini Kur

Şimdi sunucunuza bazı IP Adreslerini bağlamak isteyeceksiniz. Bu, özel IP adresleri veya ad sunucuları olan siteleri eklemenizi sağlar.

Özel barındırma siteniz için tek bir IP Adresi kullanabilirsiniz. Bir dizi web sitesi veya bağlantı için katlara ihtiyacınız olabilir.

  1. Ad Sunucularını Yapılandırma

Ad sunucuları, hem alan adlarınızı hem de IP Adreslerinizi izlemenizi sağlayan programlardır. Bu, özel sunucunuzdaki belirli alanları aramanıza olanak tanır.

Web sitenize yapılan ziyaretleri daha akıcı ve kolay hale getirir.

  1. Kurulum Hizmetleri

Hizmetlerinizi kurmak, sunucunuzun ne için olduğunu ve web sitenizin neye ihtiyacı olduğunu belirli bir şekilde anlamaktır. Bu hizmetler FTP yapılandırmalarından posta sunucularına kadar değişebilir.

Aynı zamanda güvenliğiniz için temel işlevdir, web sitenizi güvende tutmak için anti-hack sistemleri kurar.

  1. Kurulum Kotaları

Son parça kotadır. Kotalar bant genişliğini her kullanıcıya göre izler ve ayırır. Bunun kısıtlanması, her kullanıcının sunucunuza yükleyebileceği yükü azaltmanıza olanak tanır.

Bir Sunucunun Avantajları

Özel bir sunucu, web siteniz için size ekstra bir güvenlik katmanı sağlayabilir. Ayrıca sitenizin performansını artırır, trafik yüküne ve sayfa yükleme sürelerine yardımcı olur.

Bir sunucu kurarken, barındırma konusunda yardımcı olacak güçlü bir ortak bulmak iyidir. Sunucu barındırma hizmeti, sunucunuzun devam etmesini sağlamak için size doğru desteği sağlar.

80%
Awesome
  • Design

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.