Web Sitesi Tasarımı İçin Bilmeniz Gereken 7 İpucu

Web Sitesi Tasarımı İçin Başarılı İpuçları

0 163

Web Sitesi Tasarımı İçin Bilmeniz Gereken 7 İpucu

Çoğu kişi için web sitesi, bir işletmenin ilk izlenimidir. Dünya daha mobilize hale geldikçe, web site tasarımındaki ihtiyaç daha da artmaktadır.

Çoğu insan bir işletmenin, şirketin, kişisel ya da genel sitelerin kalitesini, web sitesinin tasarımı ile değerlendirir.

Oluşturulacak olan bir sitenin, en iyiler arasında yer almasını sağlamak için tasarımsal açıdan bazı işlevleri, ipuçlarını bilmek gerekir.

Web Sitesi Tasarımı İçin Başarılı İpuçları

Bir siteye başarı getirecek anahtar öğelerin çoğu, eşit derecede önemlidir. Bu öğelerin her biri, bir diğerini oluşturur ve daha etkili birim oluşturmak için sinerjik olarak çalışır.

  1. Verimli Tasarım

İnsanlar her zamankinden daha çok istekte bulunur. Bu yüzden web sitenizin yüklenme süresi, tasarım açısından çok önemlidir.

Ayrıca bu, sitenize giren kullanıcıların zihninde büyük bir faktör oluşturur vesiteniz arama motoru sıralamasında ön sıralarda görünür. Arama motorları yavaş yüklenen sayfaları her zaman arka sıralarda gösterir ve kullanıcılar bu sayfalara ulaşamazlar.

Sitenizde kullandığınız resimleri (arkaplan resimleri de dahil) tasarım sürecine dahil etmeden önce optimize etmeniz gerekir. Ayrıca kolay okunabilirlik sağlayan yazı tiplerini kullanmak gereklidir. Böylece sayfaya her erişildiğinde özel bir sunucu isteği gerektirmez.

  1. Görsel Tasarımı Aklında Canlandır

Bir tasarıma başlamadan önce, aklınızda cesur bir izlenim yaratmanız gerekir.

Logo, görsel tasarım açısından etkili tasarımdır. Tasarlanacak logo, kullanıcıya etkili mesaj vermelidir.

Boş veya “beyaz” alan, güçlü bir tasarım alanı olabilir.

Beyaz alanlar göz yormadan rahat, profesyonel görünüm sağlar.

  1. Mobil Dostu Duyarlı Tasarım

BroadbandSearch, mobil cihazlardaki web trafiğinin 2013’te %16,2 olduğunu ve 2019 yılına kadar %52,2’ye ulaştığını, masaüstü cihazlarda görülen web trafiği sayısını geçtiğini bildirmiştir.

Duyarlı tasarım ilk olarakweb sayfasının görüntülenmekte olduğu cihaza uyacak şekilde mizanpaj öğelerinin (örn. Resimler) otomatik olarak yeniden boyutlandırılmasıdır; ama bundan daha fazlası var.

Örneğin masaüstü boyutundan cep telefonu boyutuna geçerken bağlantı etkileşimini nasıl değiştirebilirsiniz? Bir fare tıklaması, parmak dokunuşundan çok farklı çalışır. Bir şekilde yapılması kolay olan şeyler, bir başka şekilde o kadar kolay olmayabilir.

  1. Makale, Menü, Popup

Ortak kurallar dahilinde çalışırken kendinizi gruptan uzak tutmanın birçok yolu vardır.

Sitenizde makale yazarken kısa kısa paragraflar kullandığınızdan emin olun, ancak asla kişisel bir şekilde yazmayı unutmayın.

Menüleri olabildiğince az öğeyle tutun,asla 7’den fazla öğe kullanmayın.

Sitenizde açılır (popup) pencere kullanmamaya özen gösterin. Ziyaretçilerin en sevmediği şeydir.

  1. Oyalayıcı İçerikler

İnsanlar bir bütün olarak bir şeyleri düşünmeye eğilimlidir. Birçok seçenek karşısında karar vermek ya da hiç karar verememek arasında kalmak, daha fazla zaman alır.

Ziyaretçiler sitenizde dolaşırken yazdığınız içerikleri kolayca anlamaya çalışırlar. Ziyaretçiyi uzun, uzatıcı yazılarla oyalamak, onların vaktini çalmaktır. Rahat, anlaşılır, kısa, öz içerikler girmek, sitenizin daha çok inceleneceği anlamına gelir. Uzun ve öz olan içerikler ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini arttırır. Oysaki uzun ve öz olmayan içerikler, ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkmalarına neden olur.

  1. Kişiselleştirin ve Sosyalleştirin

İnternet topluluğu geliştikçe bu daha da önemli bir unsur haline gelmiştir. “Sosyal kaldıraç” sunmak, markaya/siteye olan güveni artırmak için önemli bir araçtır. Sitenizde girdiğiniz içerikleri sosyal ağlardan paylaşın.

  1. Güçlü Web Sitesinin Önemi

Güçlü web sitesinin bir başka yönü SEO sıralamasıdır. Sitenizi tasarlarken kullandığınız kodlamaları seoya uygun kodlamalısınız. Seo hakkında birçok makale yayınlanmış durumda. Youtube’den seo eğitim videoları izleyebilirsiniz. İşinde uzman tasarımcılardan, webmaster destek sitelerinden yardım alabilirsiniz. %100 seo uyumlu yazılımları da kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.